Yorganlı Balayı Takımı

Türk örf ve geleneklerinde yorgan, düğmeli çarşaf ve yastıklar her daim yer almıştır. Bölgesel olarak yorganda kullanılan malzemeler: yün, pamuk veya elyaf olabilmektedir.

Ülkemizde geleneksel yorgan takımlarında el işi ara danteli kullanılmaktadır. Danteller genelde kumaş arasına monte edilmekte ve altında bulunan kumaş çıkarılmaktadır. Ara danteller yorgan nevresiminde , çarşaf kenarlarında ve yastıklarda mutlaka kullanılmaktadır.

Ülkemizde kızlarımızın çeyizlerinde balayı takımı önemli bir yer tutar

Gizli Düğme

Yorgan kapaklarının yorganla birleşim yerlerinde gizli düğmeler kullanılır. Kullanılan sedef düğmeler sayesinde yorgan takımının nevresimi kolayca çıkartılıp yıkanabilir ve yıllarca kullanılabilir.

Kumaş seçiminden sonra biz mutlaka kumaşı yıkarız. Bunun amacı kumaştaki çekmeyi almak ve siz değerli müşterilerimizin bu el emeği işleri gönül rahatlığıyla yıkamasını sağlamaktır.

Pul ve İnci işli El İşi Ara Dantel

Yorgan kapağında kullanılan elişi dantel, pamuksaten nevresime monte edilmiştir. Ara dantelin altında kalan kumaş kesilmiştir. Ayrıca üzerine işlenen pul ve inciler dantelin motiflerini daha belirginleştirmiştir.

Yan tarafta inceleyebileceğiniz kapak tasarımında kullanılan el işi dantel bir müşterimiz tarafından bize yorganlı balayı takımı yapmamız için getirilmiştir. Bu nevresim kapağında sık nervüller kullanılmıştır. Nervül sayısı ve nervül şeridinin eni kullanılacak işe göre değişmektedir.

Farbela

Yorganın üç kenarında kullanılan iki katlı organze piliseden farbela tasarımını görmektesiniz. Farbela yorgan nevresiminin yorganın üzerine dönmesini engellemek ve görsel güzelliğini pekiştirmek amacıyla yapılmaktadır.

Önceleri, yorganın kenarlarında farbela kullanılmadığında geleneksel olarak yapılagelen alt yorgan çarşafı, yorganın üzerinde bir kenar hattı oluşturularak düğmeleniyordu. Lakin bizler gençlerin daha çok tercih ettiği ve estetik olarak çarşafı yorganın altında bırakması için farbelayı öneriyoruz. Böylelikle daha modern bir görüntü, klasik bir üslupla bilrleştirilmiş oluyor.

Değerli müşterilerimiz, youtube kanalımızdan bilgilendirici videolar ile müşterilerimizden gelen el emeği, göz nuru el işlerinin ne şekilde tasarlanıp örtülere dönüştüğünü izleyebilir, örtü yapım aşamlarını daha anlayabilir, işimizin kalitesi hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.